Lampy z giętkich folii z ekranów LCD czy biodegradowalny znicz z łupin orzechów i twarogu, to projekty najwyżej ocenione przez jury w pierwszej edycji konkursu Up-Cykle. Druga edycja w delikatnie zmodyfikowanej i rozszerzonej wersji właśnie wystartowała. W tym roku zapraszamy do udziału wszystkich studentów i absolwentów kierunków artystycznych polskich szkół wyższych. Na zgłoszenia czekamy do 11 kwietnia.
znicz
Razem z uczestnikami konkursu i partnerami merytorycznymi chcemy pochylić się i bardziej unaocznić problem nadprodukcji odpadów. Kupujemy i wyrzucamy produkty, które przeważnie nadają się jeszcze do ponownego użytku. Czemu? Bo koszty naprawy są często podobne do kosztów zakupu nowego produktu. U źródeł konkursu leżała chęć poszukiwania inspiracji i gotowych rozwiązań na ponowne wykorzystywanie przedmiotów. Dość nietypowe połączenie sztuki i odpadu ma jeszcze mocniej skupić uwagę na problemie, właśnie przez to z pozoru niemożliwe zestawienie
Oliwia Wołosiuk, sekretarz konkursu
Ogromne ilości odpadów, które wytwarzamy, nadają się jeszcze do powtórnego przetworzenia. Także odpady poprodukcyjne to wspaniały punkt wyjścia dla wielu nieoczywistych być może rozwiązań. Warto je uwzględnić w procesie projektowania, a następnie wykorzystać podczas prototypowania. Wiemy, że projektanci to niezwykle kreatywni ludzie, którzy oczami wyobraźni widzą rozwiązania istotne z punktu widzenia ekologii i środowiska. Chcemy skorzystać z tego potencjału i z niecierpliwością czekamy na projekty, które będą inspiracją dla innych do zmiany myślenia o odpadach.
mówi Michał Dzioba, Prezes Zakładu Utylizacyjnego i członek komisji jury konkursu