Aż 632 tony środka poprawiającego właściwości gleby wyprodukowanego z odpadów bio zamówili mieszkańcy Gdańska, którzy wzięli udział w II edycji „Czarnego Złota Ogrodników”. Akcja pod taką nazwą została przygotowana i przeprowadzona przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku i Gdańskie Usługi Komunalne – spółki miejskie pracujące na rzecz mieszkańców w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi.
Preparat SK-8 służy do poprawy właściwości wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako składnik dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. "Kompost" produkowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Akcja „Czarne złoto ogrodników” skierowana była do mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości. Po raz kolejny w namacalny sposób mieszkańcy naszego miasta mogli przekonać się co oznacza recykling organiczny i jaki ma sens – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści, i przyroda i człowiek. Przyroda zyskuje wsparcie w dwójnasób, odpady biodegradowalne są zagospodarowywane odpowiedzialnie czyli produkuje się z nich kompost, który potem wzmacnia gleby, szczególnie te o niskiej zawartości próchnicy. Człowiek, rzetelnie segregując odpady, przyczynia się do lepszej jakości produktu, który potem trafia jako nawóz do ogródków czy na działki.
Michał Dzioba, prezes ZU w Gdańsku
Gdzie dwóch współpracuje, tam... kompost dociera
wyładunek "czarnego złota"
Woziliśmy kompost prawie codziennie od 10 maja, korzystając z kilku pojazdów – mówi Bartosz Piotrusiewicz, Prezes Gdańskich Usług Komunalnych. - Dzięki tak sprawnej organizacji, udało nam się w ciągu 3 tygodni dostarczyć kompost mieszkańcom do prawie wszystkich dzielnic Gdańska
Bartosz Pietrusiewicz, prezes GUK sp. z o.o.