Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy w Polsce przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W 21. edycji zaprezentowano 1705 działań podjętych przez 272 firmy, a wśród nich jest Zakład Utylizacyjny z 6 projektami.
Do raportu zakwalifikowano w tym wydaniu 3 praktyki długoletnie: akcja „Wypożycz choinkę i pomóż zwierzętom”, konkurs „Rowerem do pracy” oraz funkcjonowanie Rady Interesariuszy. Dwie zgłoszone po raz pierwszy, to: akcja „Czarne złoto ogrodników” i Konkurs Up-cykle oraz jedna zgłoszona ponownie, czyli trzecia edycja Raportu zrównoważonego rozwoju zakładu za lata 2020-2021, który swoją premierę miał w roku 2022.
Nowe dobre praktyki Zakładu Utylizacyjnego
Uznanie twórców raportu znalazł konkurs organizowany przez zakład od trzech lat dedykowany projektantom. Konkurs Up-Cykle to ogólnopolskie i jedyne takie przedsięwzięcie skierowane do studentów i absolwentów wyższych szkół o kierunkach artystycznych. Jego głównym założeniem jest rozwijanie idei upcyklingu. Koncepcja upcyklingu zakłada wtórne przetwarzanie odpadów. W efekcie powstają produkty o wartości wyższej niż ich części składowe. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Chodzi również o skrócenie obiegu zamkniętego. Projekty, których idea była właśnie taka, wzbudzały dużo emocji i zainteresowanie.
Konkurs Up-Cykle
Konkurs Up-Cykle w swoim założeniu ma uwrażliwiać na kwestie powtórnego wykorzystywania materiałów poprzez podnoszenie ich funkcjonalności czy nadawanie im wartości estetycznych, w wymiarze praktycznym oraz dostarczać pozytywnych przykładów, jak może wyglądać w ogólnym przekonaniu bezwartościowa rzecz, po podwyższeniu wartości lub w efekcie końcowym dostarczyć nowy, innowacyjny produkt.
Kolejnym nowym projektem zgłoszonym do raportu jest akcja „Czarne złoto ogrodników” ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Jej ideą jest pokazanie praktycznego wymiaru selektywnej zbiórki odpadów BIO, które w zakładzie przetwarzane są w pełnowartościowy certyfikowany produkt. W ramach akcji mieszkańcy obsługiwanych przez zakład gmin mieli możliwość zakupu kompostu po bardzo preferencyjnych cenach przez cały maj. 300 osób, które zdążyło „upolować” ofertę miało jeszcze możliwość darmowego transportu. W 2022 roku przekazaliśmy w ten sposób mieszkańcom 632 tony czarnego złota.
Długofalowe działania
Konkurs “Rowerem do pracy” to program, który w latach 2021/2022 miał już swoją ósmą odsłonę. Współpraca ZU i strony społecznej w ramach Rady Interesariuszy, która działa od 2014 r., a od 2020 jest też radą spółki Port Czystej Energii.W ramach akcji “Wypożycz choinkę” mieszkańcy Gdańska i okolic mogli wypożyczyć sto pięćdziesiąt drzewek pochodzących ze szkółki Zakładu Utylizacyjnego. Inicjatywa połączona była ze zbiórką środków na Pomorski Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt “Ostoja” – każda choinka oddana pod opiekę wymaga darowizny w wysokości minimum 100 zł na rzecz ośrodka. Udało się nam zebrać 26 777 zł na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja.
O raporcie
Raport “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, ESG i zrównoważonego rozwoju oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W części wprowadzającej znajdują się artykuły i komentarze ekspertów i ekspertek. Stałym elementem publikacji jest także przegląd wybranych artykułów prasowych oraz kalendarium wydarzeń związanych z odpowiedzialnością biznesu. Poprzednie edycje dostępne są tutaj