Projekt budowy drugiej hermetycznej kompostowni na terenie Zakładu Utylizacyjnego wkracza w decydującą fazę. W ciągu najbliższych dni rozpoczęte zostaną prace budowlane na terenie wykorzystywanym wcześniej jako plac dojrzewania kompostu.Nowa kompostownia Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym znacznie ograniczy uciążliwości zapachowe związane z przetwarzaniem frakcji mokrej, wysegregowanej przez mieszkańców. Inwestycja jest realizacją deklaracji złożonej przez zarząd spółki i będzie miała wpływ na poprawę komfortu życia mieszkańców dzielnic sąsiadujących z zakładem. Poziom i częstotliwość odczuwania nieprzyjemnych zapachów – jak wynika z przeprowadzonych wśród mieszkańców badań – systematycznie spada, pełna hermetyzacja wszystkich procesów związanych z kompostowaniem wpłynie także na ich redukcję.
W naszym przypadku postawiliśmy wykonawcom jeszcze jedno wymaganie, na które położyliśmy bardzo duży nacisk - chodziło o przygotowanie technologii w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć uciążliwości odorowe – wyjaśnia Maciej Jakubek, członek zarządu ds. technicznych Zakładu Utylizacyjnego. Nowy obiekt będzie składał się z hali przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hali dojrzewania kompostu oraz systemu biofiltrów oczyszczających powietrze, które wydobywa się z instalacji. Projektanci kompostowni postawili na rozwiązania, które pozwolą na zamknięcie procesów w hali, co z kolei przełoży się na minimalizację uciążliwości zapachowych. W tym celu cały proces kompostowania jest zhermetyzowany, oparty o intensywne napowietrzanie komór z frakcją bio a załadunek i rozładunek odpadów odbywa się w tzw. hali manipulacyjnej, bez konieczności otwierania hali budynku. Odpady po pierwszych pięciu tygodniach kompostowania łącznikiem operacyjnym – w odizolowaniu od otoczenia – będą przekazywane do hali dojrzewania kompostu, gdzie spędzą kolejne 3 tygodnie. W miarę potrzeby, czas ten będzie mógł być wydłużany. Zastosowany zostanie wielostopniowy proces oczyszczania powietrza – oprócz biofiltra instalacja zostanie wyposażona w płuczki wodne i płuczki chemiczne. Wentylacja mechaniczna będzie również pozwalała odzyskiwać ciepło. - Naszym celem jest nie tylko recykling organiczny, ale także recykling energetyczny, czyli pozyskiwanie energii z odpadów i z gazu składowiskowego – wyjaśnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Nowa kompostownia jest kolejnym krokiem konsekwentnie prowadzonych działań Spółki na rzecz poprawy komfortu życia mieszkańców. Dotychczas Zakład Utylizacyjny w Gdańsku m.in. zlikwidował otwarty plac dojrzewania kompostu i rozbudował i zmodernizował kilkukrotnie system odgazowywania kwater. Poziom odczuwania nieprzyjemnych zapachów pochodzących z zakładu jest dziś zdecydowanie niższy niż jeszcze kilka lat temu.
Z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców najbliższego otoczenia Zakładu Utylizacyjnego przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego w marcu br. wynika, że liczba osób, które odczuwają nieprzyjemne zapachy spadła w porównaniu z zeszłym rokiem z blisko 83 do 64 procent (przy czym blisko 48 procent osób odczuwa nieprzyjemne zapachy jedynie sporadycznie), badania wskazują ponadto, że ponad jedna trzecia osób w ogóle nie odczuwa nieprzyjemnych zapachów. Wyniki mówią równie o tym, że aż 92 procent mieszkańców jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania, a 62 procent miało wiedzę na temat lokalizacji zakładu, gdy decydowało się na zamieszkanie w tej części Gdańska.
Zaprojektowaniem i budową nowej hermetycznej kompostowni zajmuje się konsorcjum firm: EKONOVA, AQUACOMS oraz EKO TECH. W I kwartale przyszłego roku mają zostać zakończone próby końcowe instalacji , a cały obiekt zostanie oddany do użytku w II kwartale 2019 roku.