1 listopada rusza „Planeta Odzysku” - platforma grywalizacyjna, na której można oddawać głosy na projekty zgłoszone przez szkoły z najbliższego otoczenia Zakładu Utylizacyjnego. W zabawie edukacyjnej rodzice i uczniowie będą rywalizować o granty finansowe dla szkół podstawowych. Projekt realizowany jest w ramach II edycji programu społecznego „Aktywne Sąsiedztwo".
Głównym celem zabawy edukacyjnej, zrealizowanej w formie grywalizacji, jest budowanie świadomości ekologicznej i przybliżenie mieszkańcom Gdańska tego, jak działa dzisiaj Zakładu Utylizacyjny. Gra polega na odbyciu wirtualnej podróży po poszczególnych elementach instalacji (np. sortowni, kompostowni), jak również po całym otoczeniu zakładu. Podczas „wycieczki” uczestnicy odpowiadając na pytania dotyczące ochrony środowiska, segregacji odpadów, recyklingu czy też raportu zrównoważonego rozwoju zakładu, zdobywają punkty dla projektu, który spodobał im się najbardziej. Wszystkie zgłoszone przez szkoły podstawowe projekty są zgodne z celem programu grantowego – aktywizacją społeczności szkolnych na rzecz środowiska naturalnego oraz budowania świadomości ekologicznej.
- W tym roku po raz pierwszy opublikowaliśmy Raport Zrównoważonego Rozwoju, w którym rzeczowo opisaliśmy nasze działania podejmowane na rzecz środowiska i sąsiadów. Publikacja ta oddaje pełny obraz aktywności zakładu wynikających z realizowanej strategii spółki na rzez zrównoważonego rozwoju, ale także w kontekście ogólnych zasad regulujących gospodarowanie odpadami w gminie. Chcieliśmy, aby rodzice i uczniowie na przykładzie opisanych tam praktyk mogli poszerzyć swoją wiedzę na tematy dotyczące gospodarki odpadami. Aby pozyskiwanie informacji było łatwe i przyjemne, stworzyliśmy specjalną platformę internetową pod nazwą „Planeta Odzysku”– wyjaśnia Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego.
Jak to działa....
W zabawie mogą wziąć udział nie tylko rodzice i uczniowie placówek szkolnych, ale wszyscy, którzy chcą poprzeć jeden ze zgłoszonych przez szkoły projektów ekologicznych. Akces do programu zgłosiły trzy placówki z najbliższego sąsiedztwa zakładu. Szkoła 86 im. Prof. Jerzego Sampa chce stworzyć salę lekcyjną zlokalizowaną na powietrzu, tzw. Zieloną Klasę. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego postawiła na zbudowanie szkolnego ogródka meteorologicznego. Całoroczny projekt „Bądź Eko, bądź Fit” zamierza zaś zrealizować Szkoła Podstawowa nr 84 im. Jana Brzechwy. Podczas trwania tego działania mają być realizowane m.in. spotkania z dietetykiem, prezentacje multimedialne nt. zdrowego żywienia, przedstawienia, festyny i konkursy pod hasłem „eko”.
Szkoła, która uzyska najwięcej punktów w grze zdobędzie główną nagrodę, czyli grant finansowy w wysokości do 50 tys. złotych. Dzięki zdobytym w ten sposób środkom finansowym wygrana szkoła będzie mogła zrealizować swój autorski projekt! Pozostałe placówki otrzymają również mniejsze granty, które pozwolą im na realizację działań o wartości 5 tys. złotych – bo tyle wyniesie dofinansowanie szkół, które zajmą drugie i trzecie miejsce.
Walka o wygraną będzie trwała od 1 listopada br. do końca bieżącego roku na stronie www.planetaodzysku.pl. Opisane działania to jeden z elementów programu społecznego „Aktywne Sąsiedztwo". Jego celem jest aktywizowanie i edukacja ekologiczna mieszkańców Gdańska oraz kreowanie wyższej jakości życia we wspólnych przestrzeniach miejskich.