Od kwietnia do czerwca br. pięć, wybranych w ramach castingu, gdańskich rodzin uczyło się poprawnej segregacji odpadów, brało udział w warsztatach i wizytach studyjnych. Efekt? Ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów nawet o 50 %!
Dziś w Avocado, miejscu stworzonym dla "eko odpowiedzialnych", odbyła się konferencja prasowa podsumowująca efekty projektu badawczo-edukacyjnego zorganizowanego przez Zakład Utylizacyjny oraz wspieranego przez inne spółki w Gdańsku, partnerów projektu. Celem akcji była zmiana myślenia uczestników projektu, a przez nich też gdańszczan o odpadach, zmiana ich dotychczasowych nawyków na proekologiczne oraz zmierzenie dwukrotnie – przed i po udziale w specjalnym programie edukacyjnym – ilości odpadów komunalnych wyprodukowanych przez gdańskie rodziny w okresie 21 dni - Rola edukacji w tak ważnej sferze, jaką jest segregacja odpadów i dbałość o nasze środowisko jest nie do przecenienia. Mieszkańców Gdańska edukujemy od dekady w temacie właściwego postępowania z odpadami, a teraz projekt Zakładu Utylizacyjnego, realizowany przy współpracy z wieloma wspaniałymi partnerami, pokazał gdańszczanom, jak te porady i wiedzę zastosować w codziennym życiu, w ich gospodarstwach domowych. I teraz możemy się od siebie nawzajem jeszcze więcej nauczyć. Gratuluję wszystkim, którzy uczestniczyli w tym projekcie i podjęli to trudne wyzwanie!– mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
Kluczowy dla projektu był dobór uczestników, dlatego podczas castingu brano pod uwagę zarówno chęć i gotowość do nauki, jak i wykazywaną przez samych zainteresowanych potrzebę zdobycia wiedzy na temat właściwego postępowania z odpadami. - Projekt został zrealizowany w oparciu o badania socjologiczne przeprowadzone wśród mieszkańców Gdańska przez Pomorski Instytut Naukowy. Zależało nam na tym, aby sprawdzić na ile deklaracje Gdańszczan pokrywają się z faktami, ale przede wszystkim dowiedzieć się bezpośrednio od mieszkańców z jakimi kwestiami mają największy problem oraz co stanowi na nich największe wyzwanie na co dzień w kwestii segregacji odpadów w ich gospodarstwach domowych– mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Uczestnikami akcji „Szanuje – segreguje” zostało 5 gospodarstw domowych zróżnicowanych pod kątem liczby osób, wieku, liczby dzieci, wieku dzieci oraz miejsca zamieszkania. Projekt wyraźnie pokazał, że na ilość produkowanych w naszych domach odpadów ma wpływ oczywiście liczba osób w nich zamieszkujących, jednak okazuje się, że bez względu na strukturę danego gospodarstwa domowego jest możliwa zmiana nawyków a jako efekt tego ograniczenie wytwarzania odpadów w domu. W gospodarstwach domowych składających się z dwóch osób w wieku powyżej 18 roku życia dużo łatwiej jest oczywiście, przy wspólnej pracy, ograniczyć ilość powstających odpadów niż rodzinom z małymi dziećmi. Nie udało się obalić mitu mówiącego o znacznym wzroście produkcji odpadów w okresie świątecznym – na czas akcji przypadały Święta Wielkanocne, co spowodowało jednorazowy, ale wysoki wzrost ilości odpadów w gospodarstwach domowych sięgający nawet do 103 % powyżej normy. W akcji udało się także zbadać jaka część odpadów (procentowo) trafiających do żółtych pojemników to surowce nadające się do recyklingu, takich jak: folie, tetra paki, PET itp., a jaką jego część stanowią te, które mogą zostać zagospodarowane jedynie w procesie spalania, czyli tzw. preRDF, tzn. frakcja o wysokiej wartości kalorycznej i nie kwalifikująca się̨ do składowania na kwaterach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania. Pierwsze badanie pokazało, że w żółtym worku znajduje się 61% surowca, reszta natomiast to wspominany preRDF. W drugim, ostatecznym badaniu, odnotowano wzrost ilości surowca o kilka punktów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości surowców nie kwalifikujących się do składowania – co świadczy o większej wiedzy uczestników oraz świadomości wyborów, które dokonujemy przy półkach sklepowych.
Każda z rodzin – niezależnie od opisanej wyżej struktury – podołała wyzwaniu i ograniczyła w drugim cyklu ilość wyprodukowanych odpadów. W niektórych przypadkach udało się to zrobić nawet o 78% w innych o 18%. Średnia na badaną grupę wyniosła 50% - oznacza to, że przy zmianie nawyków, uważności, większej odpowiedzialności za wybory dokonywane przy półkach sklepowych, czy stylu życia możemy ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci o co najmniej 50%. - Sądzę, że możemy śmiało powiedzieć, że akcja Zakładu Utylizacyjnego spełniła 3 funkcje: uwrażliwiła na tematykę dotyczącą właściwej hierarchii postępowania z odpadami, udokumentowała proces i podejmowane kroki i wreszcie – zmieniła myślenie i nawyki naszych uczestników na proekologiczne. – podsumowuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU oraz koordynator projektu. W podziękowaniu za wkład włożony nie tylko poprzez udział w akcji, ale również w popularyzację wiedzy, każda z rodzin otrzymała bon na weekendowy rodzinny wypad do hotelu „Kozi Gród”. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu powstał raport z badań, zawierający szczegółowe informacje dotyczące ogólnej ilości generowanych odpadów, ilości poszczególnych surowców, pokazujący też zmiany w czasie jego trwania oraz wnioski.
Raport jest dostępny do pobrania tutaj!